Netanyahu’nun danışmanı, hastane saldırısını İsrail’in yaptığına dair paylaşımını sildi

13 gündür Gazze’yi bombalayan İsrail, önceki gün de Gazze’de bir hastaneyi vurup 471 kişinin ölümüne neden oldu. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun danışmanlarından Hananya Naftali da saldırının İsrail tarafından gerçekleştirdiğine dair bir paylaşım yaptı. Ancak dünyadan tepkilerin yükselmesi üzerine İsrail, saldırının sorumluluğunu Hamas’a yıkma çabası içine girdi. Bu gelişmeler üzerine Naftali’nin paylaşımını sildiği görüldü.

İNFİAL YARATTI

İsrail’in Gazze’de El-Ehli Baptist Hastanesine 17 Ekim akşamında düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetti. Filistinler ile İsrail arasında 7 Ekim’de patlak veren çatışmalarda en yüksek can kaybının yaşandığı olay, dünya kamuoyunda infiale neden oldu. İsrail yönetimi, bir süre sessiz kalsa da daha sonra olayın Filistin İslami Cihad Hareketinin Gazze’den fırlattığı bir füzenin yanlışlıkla hastaneye düşmesi sonucu meydana geldiğini iddia etti.

DANIŞMANI BİZZAT PAYLAŞIP SİLDİ

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun dijital medya danışmanlarından Hananya Naftali de son olayda, X sosyal medya platformundan saldırının hemen ardından paylaştığı mesajında “İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze’deki bir hastanenin içindeki Hamas terörist üssünü vurdu” diye yazdı ancak saldırının boyutları belli olunca paylaşımını kısa süre sonra sildi.

Naftali, birkaç saat sonra da “İsrail’in hastanenin içindeki Hamas üssünü vurduğuna dair yanlış bilgi veren Reuters haberini” paylaştığını savunan bir açıklama yaptı ancak ilk gönderisinde Reuters’e atıfta bulunmadı ve Reuters’in o saatlerde “hastanede Hamas üssünün bombalandığına” dair haber de geçmediği ortaya çıktı.

DİJİTAL MEDYA EKİBİNDE GÖREVLİ

İsrail ordusunda görev yapan ve Hamas’a karşı Koruyucu Hat Operasyonu’na katılan Hananya Naftali, 2018’de İsrail Başbakanı Netanyahu’nun sosyal medya danışman yardımcıcılığına getirilmişti. Naftali, o zamandan bu yana Netanyahu’nun dijital medya ekibinin bir parçası olarak çalışıyor.

Kaynak: AA / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x