Kurmayları noktayı koydu: İmamoğlu, CHP Genel Başkanlığı’na aday olacak mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kurmayları, kurultayda CHP Genel Başkanlığı için aday olmayacağı, yeni bir halkçılık anlayışına öncülük edeceğini belirtti.

Parti kulislerinde CHP İstanbul İl Kongresi’ni değişimcilerin kazanmasının ardından “İmamoğlu’nun kurultayda genel başkan adayı olabileceği” iddiası gündeme geldi.

Konuya ilişkin iktidara yakın Milliyet’e değerlendirmede bulunan İmamoğlu kurmayları, şunları söylediler:

“Kesinlikle Ekrem Bey aday olmayacak. Dakika başı karar değiştiren birisi değil ki neden olsun? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili iddiasını, hedefini ortaya koydu. Hedefi bir yeni tip halkçılık. Bütün dünyada artık yeni tip halkçılık ve yerel yönetimler konusu tartışılıyor. Ekrem Bey bu fikri geliştiren öncülerden. İstanbul’a yeniden aday olduğunu söyledi. Kendine makam arayan bir insan değil. Kendisi aday olmaz ama Özgür Özel’in arkasında durur.”

Yakın çevresi, İmamoğlu’nun İstanbul İl kongresine müdahil olduğu yönündeki iddialara ilişkin de, “Konuşmasına hazırlandı. Öyle delege arayayım, onu çağırayım, bunu çağırayım gibi bir şey yapmadı. Konuşması ile de Türkiye’ye nasıl yaklaştığını, değişimin altının nasıl doldurulduğunu gösterdi. Çok net ‘ben 2028’in adayıyım’ dedi” değerlendirmesini yaptı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x