İsrail Basını İddia Etti: “Hamas Liderleri Türkiye’de Gizli Toplantı Yaptı”

İsrail medyasının iddiasına göre Hamas liderleri Türkiye’de gizli toplantı gerçekleştirdi. The Jerusalem Post gazetesinin aktardığına göre, Hamas yetkilileri Türkiye’yi toplantı için özellikle seçtiler. Nedeni ise Hamas liderlerinin burada bir araya gelmelerinin güvenli olduğuna inanıyordu.

İddiaya göre Toplantının başkanlığını, Beyrut’tan katılan Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih El Aruri ve Katar’ın başkenti Doha’da yaşayan eski Hamas lideri Halid Meşal yapmış, pek çok Hamas yetkilisi de katılmıştı.

“GÜVENLİ YER TERCİH ETTİLER”

İsrail basınına göre, Hamas liderleri toplantılarını üçüncü bir ülkede yapmayı ve teknolojik araçları kullanmamayı tercih etti. Çünkü güvenli bir ortamda görüşmek istedikleri ve İsrail istihbaratının sızmasını engellemek istedikleri belirtiliyor. İsrail iç istihbarat örgütü Şin Bet Başkanı Ronen Ba, daha önce yaptığı bir açıklamada, Hamas liderlerini dünyanın herhangi bir yerinde ortadan kaldıracaklarını ifade etmişti, ve Türkiye’den İsrail’e ciddi sonuçları olabileceği yönünde uyarı gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x