Ekim ayında bu tarihlerde kuvvetli manyetik fırtınalar bizi balyoz gibi vuruyor…Kendimizi nasıl koruyacağız?

Dünyanın bizim bölgemizde en geç 1 Ekim’de manyetik aktivitede artış olması bekleniyor. Sonra bir sükunet gelir. Yerel veya tüm gezegen çapında fırtınaların beklenebileceği önümüzdeki günler, yeniden uzun süreli bombardımanın olacağı 13-15 Ekim, 25 Ekim ve 25-30 Ekim.

1 Ekim’de Dünya, fiziksel rahatsızlığa ve zihinsel strese neden olabilecek ilk manyetik fırtınayla başladı. Güneş aktivitesi 3 puana ulaşacak ve bu fırtınanın yankısı ertesi gün yani 2 Ekim’de de hissedildi. Bu ilk iki jeomanyetik fırtınanın etkisi altında baş ağrıları, kronik hastalıkların alevlenmesi ve ani ruh hali değişiklikleri yaşanması mümkündü. Uzmanlar, kötüleşen jeomanyetik durumun genellikle Ekim ayının ilk on günü boyunca devam edeceği konusunda uyarıyor. Tahminlere göre, 6 Ekim’den itibaren jeomanyetik rahatsızlığın gücünde kademeli olarak 2 puana düşüş başlayacak.

13-15 Ekim arasında güneş aktivitesi artacak ancak beklenen manyetik fırtınalar orta şiddette olacak ve çoğu insan bunların etkilerini hiç hissetmeyebilir. “Telegraf”, 25 Ekim’de jeomanyetik bozulmada da bir sıçramanın beklendiğini ve bu kez büyük olasılıkla beşinci dereceye ulaşacağını belirtiyor.

Manyetik fırtınaların etkisini azaltmaya yönelik ipuçları, mümkün olduğunca sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmektir.

KURALLAR BASİT VE AÇIKTIR:

 • Odayı havalandırın ve temiz havada daha fazla yürüyün.
 • Gazlı içecekler yerine daha fazla sade su için.
 • Doğal olarak alkol ve sigara içmekten kaçının .
 • Ağır fiziksel işler yapmayın.
 • Rahatlayın ve daha fazla uyuyun. Uyku iyileştirir ve burada bu tam anlamıyla geçerlidir.
 • Daha fazla dinlenmeye ve temiz havada daha fazla zaman geçirmeye çalışın.
 • Hafif sabah egzersizleriyle vücudunuzu iyi durumda tutmaya çalışın.
 • Temel tavsiyede, gerekli tüm ilaçları, özellikle de kan basıncını normalleştirmek için kullandığınız ilaçları yanınızda bulundurun.
 • Şu anda başkalarıyla iletişimde çatışma ve gerginlik riski yüksek olduğundan, en kışkırtıcı durumlarda bile sakin olmaya çalışın.
 • Aşırı yağlı, ağır yiyecek tüketiminden kaçının ve aşırı yemek yemeyin.
 • Manyetik fırtınaların olduğu günlerde kahve ve enerji içecekleri içilmesi önerilmez.

Avrupa’daki yaşlı nüfusun dörtte biri ila üçte birinin hava koşullarına duyarlı kategorisine girdiği tahmin edilmektedir.
Manyetik fırtınayı deneyimlemenin kilit noktası vücudun enerjisidir. Yeterince uyumak, bunu sürdürmenin en iyi yöntemidir.İşyerinde de dinlenmeye çalışın, özellikle de bilgisayar başındaysanız. Bu durumda kural 30-35 dakika bilgisayar başında, 5-10 dakika havadadır.
Böyle günlerde yürüyüşler ve hafif spor egzersizleri de faydalıdır ve özellikle hava şartlarına duyarlı kişiler aşırı çalışmamaya dikkat etmeli. Meditasyon, yoga, hoş insanlarla tanışmak ve hafif sohbetler bu tür kritik durumlarda yardımcı olur.
Bugünlerde insanların dediği gibi, sinirsel gerginlik tehlikesi artıyor: deliler delirecek. Ancak bu durumda, hava koşullarına duyarlı olanların enerji patlamaları göstermeleri yerine depresyona girme, depresif ruh hallerine düşme olasılıkları daha yüksektir. Kendilerini hava koşullarına duyarlı olarak tanımlamayanların saldırganlık gösterme ve çabuk sinirlenme olasılıkları daha yüksektir.

Ayrıca, hava koşullarına duyarlı kişilerin normalden çok daha fazla rahatsızlık yaşaması bekleniyor ve bu da dışarıda zaten kötü olan havayla birleştiğinde kötü bir kombinasyon oluşturuyor.
Geleneksel olarak, manyetik fırtınaların olduğu bir dönemde, hava koşullarına duyarlı kişiler için fiziksel olarak daha az yorucu hareketler önerilmektedir.Diğer bir öneri ise daha fazla meyve tüketmektir: elma, beyaz üzüm, muz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x