Bakan Yerlikaya, bütçe komisyonunda ilk sunumunu yapacak

Bu hafta Meclis’te genel kurul ve bütçe mesaisi sürecek. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ilk sunumunu yapacak. CHP’de de kurultay sonrası ilk grup toplantısı gerçekleşecek.

Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre, Meclis’in ve siyasetin bu haftaki gündemi, geçtiğimiz haftalara göre nispeten sakin. CHP’nin kurultayı sebebiyle geçtiğimiz haftayı bir gün erken tamamlayan Genel Kurul’da bu hafta Kentsel Dönüşüm Yasa Teklifi görüşmelerine devam edilecek. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ise dört bakanlığın bütçe mesaisi var.

Salı günü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çarşamba günü İçişleri Bakanlığı, Perşembe günü Sağlık Bakanlığı ve Cuma günü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının bütçelerinin görüşüleceği komisyonda gözler çarşamba gününde olacak. Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanı olduğu yıllarda en tartışmalı ve en uzun toplantılara ev sahipliği yapan komisyonda İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ilk sunumunu yapacak. Yerlikaya’nın bütçe performansı da muhalefet partilerinin bakana ve bakanlığa yönelik destek ve eleştirileri de merak konusu.

Komisyon görüşmelerine başlanması beklenen Aile ve Gençlik Fonu Kurulmasını düzenleyen kanun teklifinin AKP Grubunun teklif üzerindeki çalışmalarının devam etmesi sebebiyle bir sonraki hafta komisyona gelmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta grup toplantısı yapmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu hafta partisinin grup toplantısında konuşması planlanıyor. HEDEP, İYİ Parti, MHP ve SAADET liderleri de salı ve çarşamba günleri düzenleyecekleri grup toplantılarında haftalık değerlendirmelerini yapacak. Grup toplantılarının ana gündemi Gazze’ye dönük saldırılar ve sivil can kayıpları olacak.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x