Aspirin gibi etkili baharat! Süt ve yoğurtla birleştiğinde ağrıları anında dindiriyor

Çeşitli yemeklere ve içeceklere eklenen zerdeçal turuncu sarı rengiyle oldukça dikkat çekici bir baharat. Hindistan ve Güneydoğu Asya’dan gelen şifalı baharat, uzun yıllardır her alanda kullanılıyor.

İçindeki kurkumin maddesi iltihaplanmaların önüne geçebilir. Bakteri, virus ve yaralanmaların yol açtığı hasarları onararak zararlı bileşenlerle savaşarak vücudu korumaya çalışır. Kurkuminin genellikle mide rahatsızlıklarını hafifletmede etkili bir rol oynuyor.

Zerdeçalın ağrıları hafifletme özelliği oldukça yüksek. Vücutta oluşan şişlikleri indirir, eklem ağrılarını hafifletebilir. Eklem kireçlenmesi probleminde etkili bir rol oynar. Kronik iltihapların tedavisinde takviye olarak kullanılabilir.

Zerdeçal, tip 1 ve tip 2 diyabet rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, diyabetin neden olduğu çeşitli hastalık türlerine de iyi geldiğini kanıtlar nitelikte. Kurkuminin maddesi diyabet için de önemli bir noktada. Uzmanlar, diyabet ve zerdeçal ilişkisinin hâlâ araştırıldığını belirtiyor.

Düzenli bir şekilde zerdeçal kullanımı bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirebilir. Alerjik durumların önüne geçildiği kanıtlanan zerdeçal, özellikle saman nezlesinin ortaya çıkardığı hapşırık, kaşıntı, burun akıntısı gibi yan etkileri azaltabilir.

Mide problemleri için etkili bir çözüm olan zerdeçal anti-inflamatuvar içeriği sayesinde şişkinlik, gaz ve bağırsak problemlerini önleyebilir. Sindirim sisteminin düzgün çalışmaması nedeniyle gelişen rahatsızlıkları büyük ölçüde giderebilir. Ancak bazı kişilerde sindirim sorunlarına da neden olabilir.

Birçok kişinin merak ettiği konulardan biri ise zerdeçal baharatının zayıflamada etkili olup olmadığı. Yapılan bir araştırmaya göre zerdeçalın içindeki kurkuminin bel çevresindeki kiloyu düşürdüğü saptanmış. Metabolizmayı geliştiren zerdeçal zayıflamada da etkili olabilir.

Baş ağrısı, migren, şiddetli ağrılar herhangi bir sağlık sorunundan dolayı ortaya çıkabilir. Bunun için adeta aspirin etkisi gösteren zerdeçaldan faydalanabilirsiniz. Hindistan’da genellikle ağrı kesici özelliğinden yararlanmak için fazlasıyla tüketilir.

Hastalıklardan korunmak ve olası sorunların riskini en aza indirmek için zerdeçallı süt tüketmeye ne dersiniz? Tek başında binbir derde deva olan zerdeçal sütle birleşince etkili bir ilaca dönüşüyor.

Zerdeçallı süt, iyi bir kalsiyum kaynağı yaratır. Bu sayede kemik gelişimi ve sağlığı hem desteklenmeye hem de gelişmeye devam eder.

Üst solunum yolu problemlerini gideren zerdeçallı süt özellikle soğuk algınlığının semptomlarını hafifletebilir. Özellikle bronşit, astım, bademcik iltihabı gibi sorunları anında yok etmese de ağrıları hafiflettiği biliniyor.

Ciğerlerde oluşan tıkanıklıklar nefes alış verişini fazlasıyla etkiler. Bu durum beraberinde öksürük, burun tıkanıklıklarıyla birlikte gelir. Ancak zerdeçallı süt, vücudu ısıtır ve ciğerdeki tıkanmaları açabilir. Boğaz iltihabının yumuşamasını sağlayarak öksürüğü dindirebilir.

Uyumadan önce bir bardak ılık zerdeçallı süt tüketmek, kaliteli bir uyku için yapabileceğiniz en mantıklı eylemlerden biri. Rahat, sağlıklı ve derin bir uyku çekmek istiyorsanız zerdeçallı süt tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre zerdeçallı sütün östrojen hormonunu artırdığı belirtiliyor. Bu sayede hamilelik ihtimalini kolaylaştırabilir. Ayırca, hormonal dengeyi sağlayarak regl ağrısını hafifletebilir.

Zerdeçal tek başına metabolizmayı çalıştırırken süt ile birleştiğinde vücuttaki yağların azalmasına yardımcı olabilir. Düzenli tüketimde birikmiş yağların vücuttan atılmasını sağlar. Zayıflama sürecindeki kişiler zerdeçallı sütün tok tutma özelliğinden faydalanmak için düzenli tüketmelidir.

Günlük beslenme rutinlerinize zerdeçalı veya zerdeçallı süt karışımını eklediğinizde birçok rahatsızlığı önleyebilir, hafifletebilirsiniz. Hazırlaması oldukça kolay olan bu baharatın yüksek değerlerinden faydalanalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x