Silolar patladı, tarlalar yandı… Odatv uzmanına sordu: Ekmek fiyatı bilmecesi… Tartışmaya noktayı koydu

Toprak Mahsulleri Ofisi silolarında 7 Ağustos’ta meydana gelen patlamada 3’ü ağır 12 kişi yaralandı, TMO’nun 60 silosundan 13’ü etkilendi. Yaralılardan 6’sı taburcu edilirken, yoğun bakımdaki 3 yaralıdan ikisi hayatını kaybetti.Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Derince Limanı’ndaki patlamanın buğday tozu sıkışmasından kaynaklı bir patlama olduğunu belirtti.

Rusya’nın Tahıl Anlaşması’ndan çıkmasının sonrasında Derince’de meydana gelen patlamanın ardından yanan buğday tarlalarına dair haberler ardı ardına geldi. Antalya’da yanan mısır gevreği fabrikasıyla “sabotaj” iddiaları yeniden gündeme gelirken, vatandaşlar arasında buğday fiyatlarının artacağına dair endişe başladı.

BUĞDAY SİLOSU PATLAMASI “SABOTAJ” İDDİASI

Odatv konuyu, tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım’a sordu. “Rusya, Tahıl Koridoru’ndan çekildi, buğday silosu patladı” iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirten Yıldırım, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözlerini hatırlattı. Putin’in 24 Temmuz 2023’te, Afrika kıtasının ihtiyacı olan tahılı kendilerinin ihraç edebileceklerini” söylediğini belirten Yıldırım, Erdoğan’ın da 5 ağustos 2023’te “Biz bu konuda Rusya’yla aynı çizgideyiz. Buradan un olarak fakir Afrika ülkelerine naklini yapacağız.” şeklinde işbirliği mesajı verdiğini ifade etti.

YILDIRIM: “MANTIKLI BİR TARAFI YOK”

Yıldırım bu iddialarla ilgili şunları söyledi:

Ben normal görüyorum. Tesadüf olabilir. Birinin bile ile buğday tarlası yakabileceğini zannetmiyorum. Tahıl tozu patlaması dediğimiz olay aslında dünyada çok sık. Ama Türkiye’de bu boyutta olmadığı için dikkat çekmemişti. Ben sabotaj olduğunu düşünmüyorum. Rusya neden sabotaj yapsın ki? Mantıklı değil. Rusya zaten fazla buğday üreten bir ülke. ‘Rusya bizim tahılımızı sabotaj yaptı’ demenin mantıklı tarafı yok bana göre. Amerika’da 1950’li yıllarda 58 kişinin öldüğü patlamalar bile var. daha sonra birtakım önlemler alındı. Yılda 10-15 tane patlama oluyor.”

Ardı ardına çıkan buğday tarlası yangınlarıyla ilgili Yıldırım, “En sıcak dönemi yaşıyoruz. Tarlalarda da bu tür yangınlar olabilir. Nasıl orman yangını çıkıyorsa… Ha sabotaj olabilir mi? O da olabilir ama bana bir insan, bir buğday tarlasını yakamaz gibi geliyor.” şeklinde konuştu.

BUĞDAY FİYATLARI ARTACAK MI

Vatandaşlar arasında buğday fiyatlarının artacağına dair endişeler artarken, Yıldırım, sosyal medyadaki bilgilerin yanlış olduğuna dikkat çekti. Patlayan siloda, söylendiği miktarda buğday olmadığını belirten Yıldırım şunları söyledi:

“Orada ‘8 milyon ton buğday var, Türkiye kıtlığa gidiyor’ diye yazanlar bile oldu. Ama orada kapasite 95 bin ton. olan Bulunan ürün de 50 bin ton civarında. Bunun da sadece 15 bin tonu etkilendi. Hepsi telef olmadı. Türkiye’de tek başına 15 bin ton üretim yapan çiftçiler bile var. Patlamanın fiyatlara etkisi olmadı. Fiyatlar Tahıl Koridoru’nun kapanmasından sonra yükselmeye başladı. Bir de Rusya-Ukrayna’nın araısndaki savaştan etkileniyor. Ama patlama oldu ya da yangın çıktı diye “Türkiye’de kıtlık olur, buğday fiyatı artar’ diye bir şey yok şu anda.”

YILDIRIM: “RUSYA, DÜNYANIN EN BÜYÜK BUĞDAY İHRACATÇISI”

Buğday fiyatlarının uluslararası ölçekteki gelişmelerden etkilenebileceğini belirten Yıldırım, şunları belirtti:

“Başka şeyler olur. Atıyorum Rusya buğday ihracatını durdurur. O zaman ciddi bir fiyat artışı olur veya Tahıl Koridoru yeniden açılır, fiyatlar da düşmeye başlar. Bu daha global bir konu. Çünkü Türkiye ihracatçı konumunda değil, daha çok ithalatçı konumunda. Burada belirleyici olan Rusya, dünyanın en büyük buğday ihracatçısı. Ukrayna da önemli ihracatçılardan biri. Türkiye’de biR depo patladı, tarla yandı diye fiyatlarda değişim olmaz.”

NE OLMUŞTU

ANTALYA’DA MISIR GEVREĞİ ÜRETEN FABRİKADA YANGIN

Antalya’da Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kahvaltılık mısır gevreği üreten gıda fabrikasında çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Tamamen yanan fabrikada milyonlarca lira zararın olduğu bildirildi. Fabrika görevlisi, yangından dolayı çok üzüntülü olduğunu belirterek, “Mısır gevreği fabrikasıydı burası.” diye konuştu.

DERİNCE’DEKİ PATLAMADAN SONRA TARLALAR YANDI

SİVAS’TA 10 BİN TON BUĞDAY

Derince’deki buğday silosu patlamasında sonra Sivas’ın Kangal ilçesinde çıkan yangında yaklaşık 3 bin dönümlük buğday tarlası kül oldu. Yaklaşık 10 bin ton buğdayın zayi olduğu yangında milyonlarca liralık zarar olduğu tahmin ediliyor.

SİVAS’TA BİR YANGIN DAHA: ÇOCUKLAR NEDEN OLDU İDDİASI

Sivas’ta, çocukların ateşle oynadığı ve yangına neden olduğu belirtilirken, yangın kısa sürede çevredeki buğday tarlalarına sıçrayarak 50 dönüm arazi küle döndü.

Bir vatandaş ise yangının nasıl çıktığını bilmediğini, 3-4 tarlanın yandığını ve mağdur olduklarını belirtti.

ADANA’DA 8 DÖNÜM BUĞDAY HASAT EDİLEMEDEN YANDI

İlçeye bağlı Tozlu köyünde Müslüm Elibol’a ait 8 dönüme ekilen buğday tarlasında çevrede yakılan anızdan dolayı yangın çıktı. Yangın kısa sürede büyüyerek bütün tarlayı kapladı. Çevredeki vatandaşlar mahsulün tamamen yanmaması ve diğer tarlalara sıçramaması için müdahale etti.

TOKAT’TA 30 DÖNÜM BUĞDAY TARLASI YANDI

Tokat’ın Madas köyünde, kent merkezine 21 kilometre uzaklıktaki Madas köyünün Artova yolu mevkisinde buğday ekili tarlada yangın çıktı.

Çıkan dumanı fark eden köylüler kazma küreklerle yangının büyümemesi için çaba sarf etti. Yangında yaklaşık 30 dönümlük ekili arazinin kül olduğu ve 6 ailenin maddi zarar yaşadığını belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x