İstanbullular Dikkat: Sel Getiren Sağanak Bugün de Devam Edecek mi?

Meteoroloji Müdürlüğü’nün, dün yaptığı sağanak yağış uyarısı sonrası başlayan yağış Arnavutköy ve Başakşehir’de etkili olurken, sokaklar göle döndü. Bugün için de yurttaşın sağanak yağışa karşın çok dikkatli olması gerektiği duyuruldu. 

Bazı yerlerde metrekareye 150 kilogram yağış düştü. Sele kapılan iki kişi hayatını kaybederken İstanbul Valisi Davut Gül, 3 aylık yağışın 1-2 saatte yağdığını belirtti.

İstanbul’un kuzey bölgesinde başlayan yağış, Arnavutköy ve Başakşehir’de etkili oldu. Birçok ev ve işyerlerini su basarken Başakşehir ve Küçükçekmece’de iki kişi sel sularına kapılarak hayatını kaybetti.

Hava durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan’ın sıcaklıkların hala yüksek olduğunu bu durumda da aşırı yağmurlarla karşı karşıya kalacağımızı ve şiddetli yağışların sayısının arttığını açıkladı.

“Maalesef ki ülkemizin alt yapısı ve binaların plan şekli bu yağışlara çok uygun değil. Bu yağışları kaldıramıyor.” diye konuşan Çalışkan, “Arnavutköy’de akşam saatlerinde başlayan yağış yaklaşık bir saatte metrekareye 128 kilogram yağış düştü. Bu çok iyi bir yağış. Su baskınlarına ve sele neden oldu. Sorun kısa sürede çok şiddetli yağıyor olması.” dedi.

Dün akşamki şiddetli sağanağın sele neden olmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çalışkan, “Nemli hava devam ediyor. Bu kadar şiddetli yağışın olmasının sebebi; Ege Denizi üzerinden sıcak lodosla gelen nemli hava, Karadeniz üzerinden kuvvetli rüzgar ile gelen serin hava ile çarpıştı. Lodos ve poyraz kavgası şiddetli yağışa neden oluyor.” ifadelerini kullandı.

Bugünkü hava durumuna ilişkin de açıklamalarda bulunan Çalışkan, “Bu sabah saatlerinde yine Avrupa Yakası’nda Arnavutköy ve Başakşehir tarafında sağanak geçişi olacak. Etkisi bu kadar büyük olmayabilir. Tedbirli olmakta fayda var. Marmaralılar bugün için de dikkatli olsunlar.” dedi.

Çalışkan, eylül ayındaki yüksek sıcaklıkların devam ettiği sürece yağışların etkisini arttıcağının altını çizdi ve “Biz herhangi bir kent için yağış uyarısı vermişsek mutlaka tedbirli olsunlar. Hava soğuduktan sonraki yağışlar daha ortalama haline inecektir. Şu anki yağışlarımız hep tehlikeli yağışlar.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x