Elon Musk, Kripto Para Piyasasını Sarsan O Şirketi Alabilir!

Geçtiğimiz gün Kaliforniya’nın bankacılık düzenleyicileri Silicon Valley Bank’in (SVB) kapatıldığını duyurdu. SVB, bu hafta başlarında bir bankada büyük bir sorunla karşılaştı ve Silvergate Capital’den sonra bir hafta içinde kapandığını açıklayan kripto dostu ikinci banka oldu. Bu sırada, kripto para alanıyla haşır neşir olan Elon Musk, SVB’yi almasını öneren bir tweet’e yanıt verdi. İşte detaylar…

Elon Musk, SVB’yi alabilir mi?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Cuma günü, ABD’li düzenleyiciler Silicon Valley Bank’in (SVB) kapatıldığını duyurdu ve tüm varlıklarına el koydu. SVB’yi 2008’den bu yana batan en büyük bireysel banka yapan bu hamle, küresel piyasaları alt üst etti ve şirketlere ve yatırımcılara ait milyarlarca doları mahsur bıraktı. Bu kaosun ortasında Razer CEO’su Min-Liang Tan, Twitter’ın SVB’yi satın alıp dijital bir bankaya dönüştürmeyi düşünmesi gerektiğini öne sürdü. İlginç bir şekilde Twitter CEO’su Elon Musk, Min-Liang’ın tweet’ine “Fikre açığım” diyerek yanıt verdi.

Girişim odaklı platform SVB, hisse fiyatı yüzde 60 düştükten bir gün sonra düzenleyiciler tarafından kapatıldı. Her şey, Perşembe günü SVB’nin düşen mevduatlarla mücadele ederken çok ihtiyaç duyduğu parayı toplamak için bir hisse senedi arzı ve menkul kıymetleri sattığını açıklamasının ardından başladı. Tepki olarak, firmanın hisseleri New York’ta yüzde 60 düştü ve düzenleyiciler bankayı kapattıklarını açıklamadan önce ticaret askıya alındı.

Haber, Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nu (FDIC) alıcı olarak da adlandıran Kaliforniya Mali Koruma ve Yenilik Departmanı tarafından yayınlandı. SVB’nin başkanı Greg Becker, çalışanlara verdiği bir video mesajında, “bankaya bir ortak bulmak için bankacılık düzenleyicileriyle birlikte çalıştığını” söyledi. Bir anlaşmaya varılacağına dair “garanti” olmadığını da sözlerine ekledi. Silicon Valley Bank, Kaliforniya ve Massachusetts’te toplam 17 şubesiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 16. bankasıydı.

Musk, finans kurumu vizyonunu paylaştı

Ancak Musk, Twitter için uygulama oluşturmaya hevesli ve SVB’yi satın alarak bankacılık altyapısını hazır hale getirmesi fazla zahmetli olabilir. Ayrıca Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’ı en büyük finans kurumu yapma misyonunu da paylaştı. Musk, bu hafta başlarında 7 Mart’ta Morgan Stanley yöneticisi Michael Grimes ile yaptığı bir röportajda şunları söyledi:

İnsanlara uygun ödeme seçenekleri sunarak dünyanın en büyük finans kurumu olmanın mümkün olduğunu düşünüyorum.

Elon Musk, PayPal’dan daha üstün bir “güçlü finans deneyimi” sunmayı planladığını söyledi. Bu nedenle, Musk, SVB’ye taşınmayı düşünebilir. Bu sırada, Silicon Valley Bank’ın kapanmasının dalga etkisinin kripto endüstrisinde de yayılması muhtemel. USDC stablecoin ihraççısı Circle’ın Silicon Valley Bank’a büyük ölçüde maruz kaldığı bildiriliyor. Öte yandan, USDT stabilcoin ihraççısı Tether, SVB’ye herhangi bir şekilde maruz kalmadıklarını doğruladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir