Bloomberg: Erdoğan’ın Damadı Bayraktar, Dronlarıyla Türkiye’yi Dünya Liderliğine Taşıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Baykar’ın teknoloji lideri olan Selçuk Bayraktar savaş teknolojisi üretiminde dünya liderliğine oynuyor. Geliştirdikleri son modeller olan TB3 ve Kızılelma adlı insansız savaş uçakları ile beraber uluslararası konumunu ileri taşıyan Bayraktar, verdiği son röportajla da ileriye dönük planlarını paylaştı. Gelin detaylara beraber göz atalım! ?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articl…

Geliştirdiği insansız hava araçlarıyla ülkemizde ve bölgede çığır açan Baykar, son tasarımları olan TB3 ve Kızılelma ile gümbür gümbür geliyor.

Şirketin teknoloji lideri ve araçların üretimindeki asıl beyin olan, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olarak da tanınan Selçuk Bayraktar, son teknoloji hava araçlarıyla tüm dünyada kendinden söz ettirmeye devam ediyor.

Yeni nesil insansız savaş uçakları, Ukrayna – Rusya savaşında kullanılan, yine Baykar’ın ürettiği, TB2 gibi modellerden çok daha işlevsel!

Halihazırda var olan araçlara kıyasla çok daha hızlı ve daha uzak mesafelere ulaşabilecek kapasiteye sahip olan Kızılelma ve TB3, aynı zamanda diğer modellerden çok daha fazla silah sistemi barındırıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın askeri anlamda kendi kendine yetebilen bir Türkiye hayalini paylaşan Baykar, bu konuda kayda değer adımlar atmış durumda.

Ukrayna’nın kullanımına sunulan TB2’lerin Rusya’ya karşı savunmada ne kadar etkili olduğu görüldükten sonra savunma sanayisinde Türkiye belli bir konuma yükseldi. Silahlı dronlardan savaş jetleri ve savaş gemilerine kadar geniş yelpazede üretim yapan Baykar, uluslararası politik konumumuzu da olumlu etkilemekte.

Selçuk Bayraktar, Bloomberg ile yaptığı röportajda şirketin çalışma alanlarını genişletme ve uluslararası satışları yükseltme amaçlarını paylaştı.

Şirketin en az iki ileri teknoloji dronun seri üretimine başlayacağını ve yeni geliştirilen TB3 ile Kızılelma da dahil edilerek daha geniş pazarlara ulaşmayı planladıklarını duyurdu.

Selçuk Bayraktar, yeni dronlarla beraber Türkiye’nin Karadeniz, Kafkaslar ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki askeri etkisinin artacağını öngörüyor.

‘Bu modellerin artırılmış uçuş süresi ve manevra genişliği sayesinde Türkiye, kıtalar boyu gözetleme ve nokta atışı saldırılar yapabilecek.’

Baykar şu an TB2 araçlarını toplam 31 farklı ülkeye ihraç ediyor. Özellikle de ABD veya İsrail’den savaş dronları alamayan NATO dışı ülkeler ihtiyaçlarını Baykar’dan temin ediyor.

Yeni modellerin de, yüksek kalite savaş teknolojisi üreten ve satan bir ülke olarak saygınlığımızı artırması bekleniyor.

‘ABD müttefiki olsanız da olmasanız da Türk dronlarını neredeyse hiçbir politik çıktı olmadan almanız mümkün.’ diyor savunma uzmanı Fabian Hinz.

Yine görece yeni geliştirilen insansız savaş uçağı olan Akıncı’nın Suudi Arabistan’a yaklaşık 3 milyar dolara satılması için görüşmelerin devam ettiği de açıklandı.

Anlaşmaya varılırsa Suudi Arabistan’la beraber üretilecek olan Akıncı da önemli bir gelir getirebilir. Dolayısıyla Selçuk Bayraktar ve şirketi Baykar’ın bizim savunma sanayimiz açısından olduğu kadar uluslararası olarak da başarı sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu noktada savaş teknolojisi üretiminde bir dünya liderliği bile mümkün olabilir, ilerleyen yıllarda tabi!

Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x