Binance Bu Altcoin’lere Dikkat Çekti: Yeni Bir Çağ Başlattılar!

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’ın araştırma birimi Binance Research, son raporunu yayınladı. Raporda dikkat çeken ilginç ayrıntılar var. Bunlar arasında BRC-20 tokenleri ön plana çıkıyor. Rapor, bu altcoin’lerin 2023’te Bitcoin için ‘önemli bir anlatı’ olduğunu söylüyor. Dahası rapor, BRC-20 tokenlerinin Bitcoin için “yeni bir çağ” başlattığını ileri sürüyor.

Binance Research: Ordinal, 2023’ün en önemli anlatılarından biri!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BRC-20 tokenleri 2023’ün önemli anlatılarından biri oldu. Nitekim Binance Research de son raporunda bu duruma dikkat çekiyor. Rapor, büyük borsalardaki BRC-20 token listelerinin piyasanın ilerlemesine yardımcı olduğunu söylüyor. Kripto borsası Binance’in araştırma kolu, son raporunda BRC-20 tokenlerinin büyümesini vurguluyor. Böylece, Ordinal’in 2023’ün en önemli anlatılarından biri olduğunu ileri sürüyor. Bununla birlikte, Ordinal’in Bitcoin ekosistemindeki yeri konusunda birçok kişinin şüpheci olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu tokenlerin önde gelenleri arasında ORDI, SATS ve Multibit yer alıyor.

İlk 10 BRC 20 tokeni. Kaynak: CoinMarketCap

Ayrıca Binance Research son raporunda, BRC-20 tokenlerinin Bitcoin için “yeni bir çağ” başlattığını söylüyor. Mart 2023’ün başlarında oluşturulan BRC-20 token standardı, geçen yıl Pepecoin (PEPE) gibi meme tokenlerin standart kullanılarak oluşturulmasıyla çok popüler hale geldi. Binance’e göre, Bitcoin Ordinals yazıtları ve BRC-20 tokenları Bitcoin’in 2023’teki büyümesini ve hakimiyetini etkiledi.

Bitcoin pazar hakimiyetinde 2023’te %24’lük bir artış gösterdi. Kaynak: Binance

Bitcoin’in hakimiyetinin artmasında ciddi rol oynadılar!

Raporda Binance, Bitcoin’in piyasa hakimiyetini %40,4’ten %50,2’ye çıkmasına dikkat çekiyor. Bunun ağın kripto alanındaki toplam piyasa kapitalizasyonunun yarısını ele geçirmesine olanak sağladığını belirtiyor. Araştırmacılar, ağın faaliyetlerinin yazıtlardan ve BRC-20 tokenlerinden “açıkça etkilendiğini” vurguluyor. Bu bağlamda, Bitcoin’in mempool işlem sayısındaki artışa dikkat çekiyorlar.

Şubat 2021’den Aralık 2022’ye kadar Bitcoin mempool işlem sayısı. Kaynak: Binance

Binance Research sözcüsü, BRC-20 tokenlerinin büyümesinin 2023’te önemli bir Bitcoin anlatısı olduğunu kaydediyor. Dahası, bunun 2024’te de önemli bir konu olmaya devam edeceğine inandığını belirtiyor. Bu bağlamda sözcü, şu açıklamayı yapıyor:

Piyasa kapitalizasyonundaki hızlı büyüme ve en büyük BRC-20 tokenlerinin büyük borsalarda listelenmesi, piyasayı daha da ileriye taşımaya yardımcı olan kayda değer önemli noktalar oldu.

Ordinals, Bitcoin için bir yük mü?

Araştırmacı, Ordinals protokolünün Bitcoin ekosisteminde yeri olmadığına inananlar hakkında da görüşlerini açıkladı. Sözcü Bitcoin’in merkezi olmadığını ve izinsiz olduğunu söylüyor. Yani, topluluğun karar verdiği şekilde kullanması mümkün. Bu doğrultuda sözcü, “Teknolojinin ne için kullanılabileceğini söylemek bir kişi ya da gruba düşmez.” diyor. Binance Research sözcüsü ayrıca, ekonomik açıdan bakıldığında, Ordinals ve BRC-20 tokenlerinin, 2024’te yaklaşan Bitcoin halving’inden etkilenecek olan “madenciler için yararlı” olan daha yüksek işlem ücretlerine yol açmaya yardımcı olduğunu da vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir