Bankacılık krizi DEX ve CEX token’larına olan ilgiyi arttırdı

Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate gibi bankaları içeren bankacılık krizinin ardından yatırımcılar, kripto para alternatiflerine akın ediyor.

Birkaç bankanın kapanmasından kaynaklanan mali kargaşa, DEX ve CEX token’lerini olumlu etkiledi. OKB, GMX, dYdX ve GT de dahil olmak üzere bu varlıkların birçoğunun fiyatı son 24 saat içinde yükseldi.

Fiyatlardaki artışın tek sebebinin bankacılık krizi olup olmadığı belirsiz olsa da genel fikir birliği, bazı yatırımcıların bu belirli token’lara akın ettiği yönünde. Son 24 saatte OKB %13, GMX %10, dYdX %8 ve GT %7,5 arttı.

Daha geniş kripto piyasası, birkaç gün önce darbe aldıktan sonra son gün genel değerinde büyük bir artış gördü. Artmakta olan diğer belirteç türleri, belirteçleştirme ile ilgili olanlardır. SNX, fiyatta yaklaşık %8’lik bir artışla göze çarpan bir örnektir.

Kripto piyasasının genel piyasa değeri şu anda 1,08 trilyon dolardır ve bu, son günde %5,59’luk bir artışı temsil etmektedir. Bu arada birçok şirketin hisse senedi, genellikle çift haneli rakamlarda olmak üzere ağır kayıplar yaşıyor. Bunların çoğu bankacılık kurumlarıyla ilgilidir.

Banka İflasları Küresel Pazar İçin Zor Zamanlar Yaratıyor

Son birkaç hafta içinde birkaç banka hissesi düştü. En dikkate değer olanlardan biri, bazılarının bir bulaşma başlatabileceğinden korktuğu Silikon Vadisi Bankası.

HSBC, bankanın İngiltere bölümünü tek bir sterlin veya yaklaşık 1,21 dolar karşılığında satın alarak İngiltere’deki müşterilere yardımcı oldu.

Fed ayrıca ağırlıklı olarak kriptoya odaklanan Signature Bank’i kapatmaya karar verdi. Yetkililer, kararın arkasındaki nedenlerden biri olarak sistem riskini gösterdi.

Son olarak yıllık rapor dosyalamasını kaçıran Silvergate vardı. Sonunda iflas etti ve yatırımcıların stablecoin’lere geçmesine yol açtı.

Kripto Bankacılık Krizi Nedeniyle Eleştirildi

Sektördeki bazıları, ABD makamlarının bankalar üzerindeki hamlelerinin, kripto karşıtı olduğuna inanıyor. Signature bankasının bir yönetim kurulu üyesi, bunun “güçlü bir kripto karşıtı mesaj” olduğunu söyleyerek aynı şeyi söyledi. Bununla birlikte Blockchain Derneği Baş Politika Sorumlusu Jake Chervinsky, banka sorunlarından kriptonun sorumlu olmadığına inanıyor.

Her durumda hükümet, kesinlikle piyasa üzerinde bir miktar kontrol uygulamaya çalışacaktır.

Bitcoin ve diğer varlıklar, küresel piyasalar kargaşadayken güçlü kalıyor.

Bu makale ilk olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir