Almanya’yı İsrail füzeleri koruyacak

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, Avrupa’nın diğer ülkeleri gibi güvenlik endişeleri artan Almanya’nın, İsrail-ABD ortak yapımı Arrow 3 füze kalkanı tedariki için hem Tel Aviv hem de Washington ile sürdürdüğü görüşmeler olumlu sonuçlandı. Dün ABD’nin onay vermesi üzerine Berlin yönetiminin, Avrupa’nın savunmasına da katkıda bulunacak Arrow 3 hava savunma sistemini İsrail’den satın almasının önünde hiçbir engel kalmadı.

REKOR ANLAŞMA

2025 yılı sonuna kadar Almanya’ya konuşlandırılması öngörülen Arrow 3’le ilgili olarak Almanya Federal Savunma Bakanlığı ile İsrail Havacılık Sanayisi (IAI) arasında “Yükümlülük Sözleşmesi” imzalanacak ve bu yılın sonuna kadar her iki ülkeninin de parlamentolarının onay vermesiyle sözleşme somutlaşacak. İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, değeri 3.5 milyar dolar olan satışın İsrail’in şimdiye kadarki en büyük savunma anlaşması olacağı belirtildi.

3.5 milyar Euro’luk Arrow 3 alımının, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un geçen yıl ilan ettiği ve askeri harcamalara ayrılan 100 milyar Euro’luk ‘Varlık Fonu’ndan karşılanacağı açıklandı.

GALLANT MANİDAR BULDU

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ABD’nin onayının İsrail’in savunma sanayisine duyulan güvenin bir ifadesi olduğunu söyleyerek satışın ülkenin hem birikimine hem de ekonomisine katkı sağlayacağını ifade etti. “İsrail’in hava savunma gücü yakında Avrupa’da” diyen Gallant, 2’nci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası tarafından öldürülen 6 milyon Yahudiyi ima ederek Almanya’nın İsrail’in savunma yetenekleriyle korunmasının her Yahudi için manidar olduğunu dile getirdi. 

Anlaşma, nisan ayında Başbakan Binyamin Netanyahu ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz arasında yapılan bir
toplantıda da gündeme gelmişti.

FİNLERE DE ‘DAVUT SAPANI’ SATMIŞTI

İsrail daha önce de ABD ile ortak ürettiği “Davut Sapanı” isimli orta ve uzun menzilli hava savunma sisteminin Finlandiya’ya 316 milyon Euro bedelle satmıştı. Arrow 3’ün alt modeli olarak tanımlanacabilecek Davut Sapanı, düşman uçakları, insansız hava araçları, balistik füzeler, orta ve uzun menzilli roketlere karşı kullanılabiliyor.

Bilgi notu: Arrow-3, nükleer, kimyasal, biyolojik ve konvansiyonel savaş başlıkları taşıyan kıtalararası balistik füzeler de dahil balistik füzelerin, bir başka füzeyle vurularak durdurulmasını sağlıyor. Arrow 3’ten fırlatılan füzenin uçuş menzili ise 2 bin 400 kilometre.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x