ABD’de baskılara rağmen kripto madenciliği yükselişini sürdürüyor

Investing.com – ABD regülatörlerinin özellikle 2023 yılında kripto sektörüne yönelik baskılarını artırmasına rağmen kripto madenciliği toparlanmaya devam ediyor.

ABD’de madencilik sektörü için önemli bir merkez olan Teksas’taki Blockchain Council’in Başkanı Lee Bratcher, eyaletteki enerji tüketimine dikkat çekerek madencilik faaliyetlerinin arttığına değindi. Bratcher, enerji kullanımının geçen yılın aynı dönemine göre %75 arttığını ve son bir yıllık ortalamaya göre 3 katına ulaştığını söyledi. 

Geçen yıl kripto madencilik şirketleri endüstride yaşanan sıkıntılardan oldukça olumsuz etkilendi. Fiyat düşüşüne bağlı olarak maliyetlerini karşılamakta zorlanan sektörde iki önemli iflas kaydedildi. 

Kripto paraların yıla yükselişle başlamasıyla yeniden toparlanmaya başlayan kripto madencilik şirketleri, şimdi de bazı yeni federal düzenlemelerle karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde ABD’de Biden Yönetiminin 2024 bütçesi için sunduğu öneriler arasında kripto madencilerinin kullandığı elektrik tüketimi için özel bir tarife uygulanarak %30 oranında ek vergi alınması vardı. Bunun yanında ABD Hazine Bakanlığı ve CFTC, sektörü daha sıkı düzenleme konusunda adımlar atmaya çalışıyor. 

New York’ta yenilenebilir enerji dışında enerji kullanan kripto madencilerine 2 yıl boyunca yasak getirildi. Bölgedeki endişe ise bu yasağın diğer eyaletlerde gündeme gelmesi. Ancak Teksas madencileri, rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını yoğun olarak kullandıkları için olası bir yasaktan en az etkilenen bölge olabilir. 

Geçen seneki veriler değerlendirildiğinde Teksas madencilerinin kripto para üretiminde kullandığı enerjinin %60’ı şebek ve %40’ının ise yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığı raporlandı. Bu oranın yenilebilir enerji lehine artması durumunda, ülkede kripto madencilik sektörüne yönelik baskıda büyük ölçüde ortadan kalkabilir.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir